ÖLÇEK MÜHENDİSLİK-VON Harita İnşaat Taah. Ve Gayr. Değ. San. Tic. Ltd. Şti.

Sahibi Volkan EKEN ile ATC Araç Takip Sistemleri Hakkında Röportaj Yaptık.

- Ne kadar süredir ATC Araç Takip Sistemlerini kullanıyorsunuz ?

     ATC Araç Takip Sistemlerini yaklaşık 2 yıldır kullanıyoruz. ATC ile tanışmamıza Turkcell kurumsal müşteri temsilcimiz vesile oldu. Filomuzdaki araç sayısının artmasına paralel bu araçların takibi ihtiyacı ortaya çıktı ve biz de ATC ile çalışmayı uygun bulduk

 

- ATC Araç Takip Sistemleri ile alakalı yaşadığınız ilginç bir olayı paylaşır mısınız ?

     Motosiklet kullanmanın hayatımın bir parçası olduğundan bahsetmiştim. Şirketimizde kullandığımız araç takip sistemlerinin, motosikletimi hırsızlığa karşı korumak için de iyi bir alternatif olabileceğini düşündüm. Dolayısı ile motosikletime (BMW R 1200GS) de bu sistemi kurdurttum. Sistemde yer alan hareket ve duraklama alarmları cep telefonuma sms olarak veya mail olarak gelmekteydi.  Ben de böylece motosikletimi bıraktığım yerde güvenle takip edebiliyordum.

     Geçtiğimiz hafta pazar sabahı uyandığımda telefonumda motosikletime ait hareket ve duraklama alarmları gördüm. Sistemden kontrol ettiğimde motosikletimin bıraktığım yerde olmadığını fark ettim. Hemen polisi arayarak sistemde görünen yerine ekip istedim. Ben de tabi hemen sistemde motosikletimin göründüğü yere gittim. Elimizle koymuş gibi motosikletimi bulduk ve teslim aldım.  Bu anlattıklarım sadece birkaç saat içerisinde gerçekleşti. Herhalde böyle bir sistemi kullanmıyor olsaydım, aracımı bulmam imkansız olurdu.

 

- Sistemin size sağladığı faydalardan biraz bahseder misiniz ? 

     Sistemin en güzel yanı, anlık olarak araçlarımızı takip edebiliyor, hareket ve duraklama alarmı bildirimleri ile hareketlerini izleyebiliyor olmamız. Geriye dönük de raporlama yapabiliyoruz. Böylece personelin hangi yolları kullanarak yol kat ettiğini, nerelere uğradığın izleyebiliyoruz; bu da bize yakıt ekonomisi getiriyor.  İlaveten benim yaşadığım olay gibi hırsızlık olaylarında da araçlarımızı kolayca bulabilmemizi sağlıyor. Özellikle bizim de yaşadığımız İstanbul gibi dünyanın en güzel, fakat asayiş olarak aynı şeyi söyleyemeyeceğim bir şehrinde yaşıyorsanız, araç takip cihazı mutlaka kullanmalısınız. Bence bunu sadece kurumsal olarak da düşünmemek gerekir. Bence herkes mutlaka bu sistemi kullanmalı. Ben her zaman, bir sorun yaşadıktan sonra sorunun zararlarından kurtulmak yerine, o sorunu yaşamamak veya sorunun zararlarına muhatap olmamak için ne yapabilirim çıkış noktası ile çözüm ararım. Kaskodan, çalınan aracıma karşılık teminat ödemesi alabilmek için uğraşmaktansa, çalınmaması veya çalındıktan hemen sonra onu bulabilmek için ne yaparım dedim. Cevap benim için araç takip sistemleri oldu.

 

- Son olarak hali hazırdaki sisteme faydalı olacağını düşündüğünüz ek olarak (bu da olsaydı) diyebileceğiniz  birşey  varmı ?    

     Artık mobil aygıtlar hayatımızın bir parçası olduğuna göre, ATC’nin de hem apple hem de android için uyumlu mobil yazılımları olmalı. Sanırım android için var; ancak o da ATC’nin iki sisteminden birisinde var. Mobil yazılım bence çok faydalı olur. Bir diğer konu da bu sistemin kesinlikle aküden bağımsız da çalışabilen bir güç kaynağı olmalı. Bunun dışında sistem gayet başarılı çalışmakta.