Silivri'de donmak üzereyken cep telefonundan yardım talebinde bulunan bir kişi, uydu takip sistemi sayesinde yeri tespit edilerek kurtarıldı. Cep telefonundan ''156'' numaralı ''Jandarma İmdat'' hattını arayan Serdar Nalbant (52), arayarak ''Çöplerden şişe toplayarak yaşayan birisiyim. Şu an Çatalca Ova Yenice Köyü yakınlarında soğuk nedeniyle donmak üzereyim'' diyerek, yardım istedi. Bu konuşmanın ardından da Nalbant'ın cep telefonunun şarjı bitti. Bunun üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Nalbant'ı arama ve kurtarma çalışmalarına başlandı. Civar ilçelere haber verilerek hemen devriye çıkartılırken, Nalbant'ın cep telefonundan en son aradığı yerin tespiti amacıyla da çalışma yapıldı.

Bu kapsamda ihbar Jandarma Entegre ve Muhabere Bilgi Sistemine (JEMUS) aktarılarak, uydu takip sistemi sayesinde cep telefonu sinyalinden Nalbant'ın yeri tespit edildi. Hadımköy Jandarma Taburundan bir komando timi, iz takip köpek timi ile Silivri bölgesindeki devriyeler olay yerine edildi.
Yapılan arama sonucunda Serdar Nalbant, Silivri'nin Selimpaşa Mahallesi Yoğurthane mevkinde arazi içinde yatar vaziyette donmak üzereyken bulunarak kurtarıldı ve kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

Kaynak: Sabah Gazetesi