Mobile World Congress tüm hızıyla devam ederken, Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv de Barcelona'da gazetecilerle bir araya geldi ve mobil internetin geldiği son noktayı paylaştı.

Bugün dünya genelinde 1.2 milyar mobil internet abonesinin olduğunu kaydeden Ciliv, 5 yıl sonra bu rakamın 5 milyara dayanacağına dikkat çekti.

MOBİL TEKNOLOJİYE İLGİLİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Dünya genelinde yapılan teknoloji konferanslarına olan ilginin yıldan yıla azaldığını belirten Ciliv, Mobile World Congress'te bu durumun tersinin yaşandığını ve geçen yıl 50 bin ziyaretçi ağırlayan MWC'nin bu yıl 70 binin üzerinde ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başardığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "MWC'ye olan bu yoğun ilgiden de anlıyoruz ki gelecek mobil teknolojilerde ve bu tür etkinliklere ilgi artık hiç olmadığı kadar yoğun."

"TÜRKİYE'NİN 3G'Sİ ABD'NİN 4G'SİNDEN HIZLI"

Turkcell'in mobil ödeme sisteminin iki yıl önce hayata geçtiğini kaydeden Ciliv, bu süre zarfında 11 milyon işlemin yapıldığını belirtti. 3G'nin Türkiye için erken olduğunu savunanlara karşı yatırım yaptıklarını söyleyen Ciliv, Apple'ın kurucularından Steve Wozniak'ın sözlerini hatırlattı: "Wozniak, ABD'deki 4G şebekesinin dahi Türkiye'deki 3G şebekesinden daha yavaş olduğunu söylemişti. İspanya'da atılan mesajlar yerine geç ulaşıyor; Türkiye'nin farkı da burada ortaya çıkıyor."

11 MİLYON TURKCELL ABONESİ İNTERNETE GİRİYOR

Anadolu insanının neredeyse yüzde 80'inin akıllı telefon almayı istediğini ve bu alanda ciddi bir potansiyelin olduğunu dile getiren Ciliv, 11 milyon Turkcell abonesinin internete girdiğini de sözlerine ekledi.

"TABLET SATIŞLARI PC SATIŞLARINI GEÇECEK"

"Tablet bilgisayar satışları PC'leri geçecek mi" sorusuna "2016'da tabletler bilgisayar satışlarının önüne geçecek" şeklinde cevap veren Ciliv, videonun önemine değindi ve yakın gelecekte video içeriklerde patlama yaşanacağının altını çizdi.

"DATA ARTIK SMS'TEN DAHA ÖNCELİKLİ"

SMS kullanımının günden güne azaldığı herkesin malumu. "İnternet üzerinden mesajlaşan insanlar SMS'i bırakırsa Turkcell'e bunun yansıması nasıl olur" sorumuza Ciliv'in yanıtı şöyle oldu: "SMS yıllardır ikinci kalemimizdi. Ancak geçen Eylül ayından itibaren data kullanımı SMS'İn yerini aldı ve SMS üçüncü gelir kalemimiz oldu. Yani böyle bir endişemiz yok."

Kaynak: hurriyet.com.tr